آمارهای کتاب نخوانی در ایران و کتاب خوانی در جهان - وبلاگ فراکتاب
1 (1)

آمارهای کتاب نخوانی در ایران و کتاب خوانی در جهان

‫ کتابخوانی در دنیا

طبق آمارهای جهانی، آمریکایی ها ۲۰ دقیقه، انگلیسی ها ۵۵ دقیقه و ژاپنی ها ۹۰ دقیقه از وقت خود را در شبانه روز به مطالعه کتاب اختصاص می دهند. بر این اساس آماری که از سرانه  مطالعه کتاب در ایران در کنار تمام نوسانات عددی(از۲دقیقه به ۱۵ دقیقه و آخرش ۱۸ دقیقه رسید) تا حالا ارائه شده است، نشان می دهد که ایرانیان تقریبا به میزان آمریکایی ها به مطالعه  کتاب علاقه مند هستند؛کشوری که بزرگ ترین تولید کننده نویسنده در جهان است.

مردم ایسلند در سال۴۰ کتاب می خوانند که بعد از کشور فنلاند با خواندن ۴۷ کتاب در سال، بیشترین مردم کتابخوان را دارند و هر۱۰شهروند ایسلندی در طول زندگی خود یک کتاب تالیف می کنند که بر اساس این آمار ایسلند، بزرگ ترین کشور تولید کننده نویسنده در جهان محسوب می شود.

اگر این نکته را مدنظر داشته باشیم که فقط ۱۰۰ هزار نفر در «ریکیاویک» پایتخت ایسلند زندگی می کنند به این نتیجه می رسیم که ۱۰ هزار نویسنده در این شهر وجود دارد و خرید کتاب در ایسلند بیش از دیگر کشورهای دنیاست.
ژاپنی ها در دنیا رتبه…..

رتبه نخست را از نظر عادت به کتابخوانی دارند. بر اساس گزارش یونسکو، ژاپن از نظر عادت به کتابخوانی جایگاه نخست را در جهان دارد و ۹۱ درصد مردم این کشور به طور معمول کتاب، روزنامه و مجله می خوانند؛ برای مثال یک ژاپنی در سال بین ۴۶ تا ۴۷ کتاب می خواند و ۶۵ درصد مردم کره جنوبی نیز عادت به مطالعه دارند.
با این حساب ایران در رده بندی سرانه  مطالعه باید جایگاه واقعا آبرومندانه  و قابل افتخاری داشته باشد، اما در واقع چقدر می توان به این آمار و جایگاه، دلخوش و مطمئن بود؟!

مقایسه سرانه مطالعه ایران و کشورهای دیگر ( البته مقایسه واقعی) نشان می دهد مهم ترین انگیزه ای که باعث می شود ایرانی ها سراغ کتاب نروند بی نیازی از مطالعه و حس دانای کل بودن است.

اگر کلاه مان را قاضی کنیم می بینیم که ما آدم های با اعتماد به نفسی هستیم و این روزها به دلیل حضور در شبکه های اجتماعی و فضای اینترنت و مواجه شدن با اطلاعات حداقلی و پیامکی بیشتر از هر زمانی خودمان را بی نیاز از مطالعه می بینیم. حالا هر قدر هم در آمارها خودمان را خوب جلوه دهیم و آمارهای خوب و پر و پیمانی را ارائه کنیم، صنعت نشر و تیراژ کتاب ها خبر می دهد از سر درون؛

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>