"احمد شاملو" شاعر شبانه‌ها و عاشقانه‌ها - وبلاگ فراکتاب
احمد شاملو

“احمد شاملو” شاعر شبانه‌ها و عاشقانه‌ها

  “احمد شاملو

متخلص به الف-بامداد یا الف-صبح در ۲۱ آذر، ۱۳۰۴ در تهران متولد شد. به گفته خودش در شعر «من بامدادم سرانجام…» مادرش کوکب عراقی شاملو، از مهاجران قفقازی بود که طی انقلاب بلشویکی ۱۹۱۷ روسیه، به همراه خانواده‌اش به ایران کوچانده شده بود.
او تحصیلات کلاسیک نامرتبی داشت به خاطر شغل پدرش که افسر ارتش بود و هرچند وقت را در جایی به مأموریت می‌رفت. در اوایل دهه ۲۰ خورشیدی پس از آزادی از زندان رشت که به خاطر فعالیت های سیاسی دستگیر شده بود به همراه خانواده به ارومیه سفر کرد.
با به قدرت رسیدن پیشه‌وری و جبهه دموکرات آذربایجان به همراه پدرش دستگیر می‌شود و دو ساعت جلوی جوخه آتش قرار می‌گیرد تا از مقامات بالا کسب تکلیف کنند. سرانجام آزاد می‌شود و به تهران باز می‌گردد و برای همیشه ترک تحصیل می‌کند.
بعد از این هم او بارها به خاطر فعالیت های سیاسی دستگیر می شود.
او در طول زندگی خود 3 بار ازدواج کرد که دو ازدواج اول او….

مدت کمی داشت و چهار فرزند نیز دارد که حاصل ازدواج اول اوست.
شهرت اصلی شاملو به خاطر نوآوری در شعر معاصر فارسی و سرودن گونه‌ای شعر است که با نام شعر سپید یا شعر شاملویی شناخته می‌شود.
در سال ۱۳۲۵ با نیما یوشیج ملاقات کرد و تحت تأثیر او به شعر نیمایی روی آورد؛ شاملو علاوه بر شعر، فعالیت‌هایی مطبوعاتی، پژوهشی و ترجمه‌هایی شناخته‌شده دارد. مجموعه کتاب کوچه او بزرگ‌ترین اثر پژوهشی در باب فرهنگ عامه مردم ایران می‌باشد
آثار او به 13 زبان زنده دنیا نیز ترجمه شده است.
«نخستین شب شعر بزرگ ایران» در سال ۱۳۴۷، از سوی وابسته فرهنگی سفارت آلمان در تهران برای احمد شاملو ترتیب داده شد.  احمد شاملو پس از تحمل سال‌ها رنج و بیماری، در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۷۹ درگذشت و پیکرش در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شده‌است.

هم اکنون آثار این نویسنده و شاعر بزرگ در کتابخوان فرا کتاب در دسترس شماست. faraketab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>