استاد صفایی حائری یزدی«عين. صاد» - وبلاگ فراکتاب
علی-صفایی-حائری

استاد صفایی حائری یزدی«عین. صاد»

“این یک حقیقتى است که اگر من همسری انتخاب میکنم، شرایطی مـی گـذارم، مـی گـویم این آدم، آدم مهربانی است؛ اینطور نیست که تا آخرین لحظه زندگی اش همین خط مستقیم محبت را طی کند. لحظه هایی هم می شود که در دلش بغض می آید، نفرت می آید، خستگی می آید. حالا یا به حق یا به ناحق. مساله این است که من با بغض و خستگى و نامهربانی او چگونه برخورد کنم.”               “ روابط متکامل زن و مردعلی صفایی حائری

علی صفایی حائری، فرزند شیخ عباس صفایی حائری و نوه‌ی شیخ محمد علی صفایی حائری در شهر قم، در سال ۱۳۳۰ دیده به جهان گشود. وی پس از سپری نمودن دوران کودکی در سنّ سیزده سالگی شروع به تحصیل علوم دینی و حوزوی نمود.

دروس سطح حوزه را در کمتر از ۴ سال به پایان رساند. او «رسائل» را نزد سیدمهدی روحانی و شیخ جعفر سبحانی  تحصیل نمود و بعد از آن علوم دیگر.

ناگفته نماند در طی این دوران از محضر علمی پدرش که جزء اساتید زبدهٔ حوزوی در سطوح عالی بود بهره برد تا اینکه در جوانی به درجه اجتهاد نایل شد.

در شانزده سالگى، با زنى فداکار و نمونه، پیمان همسرى بست و در نوزده سالگى، نخستین….

فرزندش تولّد یافت. و با این تولّد – به تعبیر خودش – زندگى آرام و ساده‏ اش، دست‏ خوش بلاها و شورها و لطف ‏هایى شد.

در هجده سالگى، نخستین کتابش را با عنوان « مسؤولیت و سازندگى» به نگارش درآورد؛ که به واقع، شالوده و ساختار تفکّرش، بر این پایه استوار گشت. در این کتاب، «تربیت و سازندگى» را نخستین نیاز انسان و زیربناى حرکت او برمى ‏شمارد:

“مرادم از تربیت، از آهن، ماشین ساختن است، و از بشر، «آدم» آفریدن! آدم، کسى است که بر تمام استعدادهایش مدیریت و رهبرى دارد و به آن‏ها جهت مى ‏دهد. مرادم از انسان رشد یافته، موجودى است که از سطح «غریزه» بالا آمده و در حدّ «وظیفه» و «انتخاب» زندگى مى ‏کند.”

او هم‌زمان با تحصیلات حوزوی و در آستانهٔ چهارده سالگی به مطالعهٔ تاریخ ادبیات ایران، عرب، ژاپن، یونان و سایر کشورهای غربی روی آورد و با نمونه‌هایی از شاهکارهای ادبی هر دوره آشنا گشت. در همین زمان با حرف‌های فرانتس کافکا وصادق هدایت و نیز تحلیل‌های نیهیلیستی و طرح‌های مارکسیستی و الحادی در عرصهٔ ادبیات آشنا شد.

صفائی بیش از پنجاه عنوان کتاب در زمینه‌های گوناگونی چون تربیتی، نقد و روش نقد، ادبیات هنر، قرآن کریم و روش برداشت از آن، تفسیر و دیدارهای تازه با قرآن، ولایت و امامت، معارف اسلامی و آموزه‌های اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی اسلام و… نگاشته است که که در غالب آنها با محوریت مسائل روز جامعه اسلامی کارکرده است.

انتشارات لیله القدر ناشر تخصصی آثار وی است.

غالب کتاب‏هایش با نام «عین. صاد» منتشر مى ‏شد؛ که هم مخفّفى از نام و نام خانوادگى‏ اش بود و هم، به معناى«چشم جلوگیر»!

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>