روایت فتح؛ روایت آوینی - وبلاگ فراکتاب
بلاگ

روایت فتح؛ روایت آوینی

 سید مرتضی آوینی:

« تقوا است که انسان را به اخلاص می رساند و با اخلاص درهای حکمت نیز بر قلب گشوده می شود»

سید مرتضی آوینی– متولد شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری- عکاس، معمار، کارگردان مستندساز ونویسنده اهل ایران بود.

مجموعه مستند او درباره جنگ ایران و عراق با نام روایت فتح بسیار شناخته‌شده‌است.

ابتدایی و متوسطهٔ خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند. او از کودکی با هنر انس داشت.شعر می‌سرود، داستان و مقاله می‌نوشت و نقاشی می‌کرد.

آوینی از زبان خودش:

من فعالیت تجاری نداشته‌ام. آرشیتکت هستم! از سال 58 و 59 تاکنون بیش از یکصد فیلم ساخته ام که بعضی عناوین آنها را ذکر می کنم: مجموعه«خان گزیده‌ها»، مجموعه «شش روز در ترکمن صحرا»، «فتح خون»، مجموعه«حقیقت»، «گمگشتگان دیار فراموشی(بشاگرد)»، مجموعه «روایت فتح» – نزدیک به هفتاد قسمت- و در چهارده قسمت اول از مجموعه «سراب» نیز مشاور هنری و سرپرست مونتاژ بوده‌ام. یک ترم نیز در دانشکده سینما تدریس کرده‌ام که چون مفاد مورد نظر من برای تدریس با طرح درس‌های دانشگاه همخوانی نداشت از ادامه تدریس در دانشگاه صرف نظر کردم. مجموعه مباحثی را که برای تدریس فراهم کرده بودم با بسط و شرح و تفسیر بیشتر در کتابی به نام «آینه جادو» – بالخصوص در مقاله‌ای با عنوان تأملاتی درباره‌ سینما که نخستین بار در فصلنامه سینمایی فارابی به چاپ رسید – در انتشارات برگ به چاپ رسانده‌ام.

این مرد بزرگ  نخستین کسی است که سینما و اشراق را بهم پیوند زد. او در گذر زمان به این نتیجه رسید که سینما به مثابه تجربه هنری با حقیقت نسبتی دارد. در اینجا هنرمند چنان نسبتی با هستی پیدا می‌کند که در سیر سلسله مراتب طولی، به وجودش نور اشراق می‌تابد و حقیقت در قاب تصویر دوربین او متجلی می‌گردد وشد سینمای اشراقی.

 

سید مرتضی آوینی در 20 فروردین 1372 در منطقه فکه در حین تولید فیلم مستند با انفجار مینی که از دوران دفاع مقدس باقی مانده بود به شهادت رسید.

نام ویادش گرامی باد.

 

، منتشر و هم اکنون در فراکتاب در دسترس شماست.  faraketab.ir

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>