چه کسی ما را کتابخوان نکرد! - وبلاگ فراکتاب
بلاگ1

چه کسی ما را کتابخوان نکرد!

«قسمت اول»

«زمینه ها»

دقیقا به خاطر دارم ده ساله که بودم  همسر برادرم -که به تازگی به جمع خانواده ما پیوسته بود- به عنوان هدیه کتابی به من داد، “بر بلندای سپهر”،خاطرات خلبانان ارتش.

شاید برای یک بچه ده ساله کتابی اینچنین کمی نامناسب به نظر بیاید، اما تاثیر شگرفی بر من داشت، ساعت های متمادی غرق در خواندن کتاب می شدم بدون پلک زدن! البته این همه شوق بدون زمینه هم نبود، پدر من همافر چرخ بال کبرا بود و عمویم همافر هواپیمای F14؛ و از همان دوران بچگی عاشق بازی معروف F22 – یک بازی رایانه ای قدیمی به سبک پرواز – بودم و نهایتا سریال تلویزینی سیمرغ و زندگی شهید کشوری و شیرودی.

امروز که فکر می کنم می بینم قطعا اگر آن کتاب به نوجوان دیگری داده می شد آنقدرها هم اثر بخش نبود.

و شاید بخشی از مشکل آمار پائین کتابخوانی ما از همین مسئله نشات گرفته است که گمان می رود افراد به کتاب ها نیاز ظاهری دارد، در حالی که این..

محتوا و موضوع کتابهاست که جان تشنه را سیراب می کند و اگر به دنبال تشویق فردی به کتابخوانی هستید در واقع در اشتباهید! کسی طالب چند برگ کاغذ و یک جلد نیست! متنی با محتوای مفید و شیرین خود جاذب و مشوق افراد به ادامه مطالعه است.

بدون شک گذشته من تا چند نسل قبل (چرا که پدر بزرگ من هم ارتشی بود!)، تربیت ، روحیات، بازی های کامپیوتری و حتی سریال تلویزیونی حلقه های زنجیری بودند که نهایتا با هدیه یک کتاب تکمیل شد.

و این تنها تجربه من نبود….

نتیجه ای که از این بحث می گیرم، لزوم زمینه سازی برای مطالعه است، و قطعا یکی از این زمینه ها، فرهنگ عمیق نگری است، چیزی که به نظر می رسد رفته رفته، ماهیت خود را از دست داده و جلوه های آن در تمام شئون زندگی ما نمایان است.

 

مهدی نداف

سردبیر بلاگ فراکتاب

سردبیر نداف

مدیر فراکتاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>