معرفی کتاب: شاه بی شین - وبلاگ فراکتاب
11111

معرفی کتاب: شاه بی شین

 “برگزیده جشنواره داستان انقلاب در سال۱۳۸۶”

 «شاه بی‌شین» رمانی است در 20 فصل، بر اساس زندگی محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران. قصه این رمان از بیماری شاه آغاز شده و سپس با نگاهی به گذشته، از کودکی تا لحظه مرگ محمدرضا را از زبان وی روایت می‌کند. همچنین نوع نگاه شاه به زن، جامعه، دنیا، اطرافیان و حتی روابطش با اشیا و حیوانات در این رمان تصویر شده‌اند.

جملات خیال انگیز و پر وصف “مزینانی در این رمان، شیرینی خاصی را به خواننده القا می کند آنچنانکه چشم دور داشتن از داستان سخت می شود.

انگار می خواهند با این حرکات تحقیرت کنند و به سخره ات بگیرند. صدای باد را می شنوی که با لحنی تمسخرامیز انگار در گوشت نجوا می کند:” بدا به حال پادشاهی که زمانش به سر امده است؛ حتی اگر…”

شخصیتهای مستقل، حوادث ریز و درشت و نگاه متفاوت نویسنده…..

 

روایت غالب در این رمان، دوم شخص است که فضای گسترده‌ای از رمان را از آن خود کرده و به بازگویی زندگی شاهنشاه ایران می‌پردازد؛ از روزی که پدر با چکمه‌های خود پا به خانه می‌گذراد و خبر شاه شدن خود را می‌دهد تا روزی که این شاه از سر آواراگی از کشوری به کشور دیگر پناهنده می‌شود… این روایت که به مانند همزادی برای شاه، او و اطرافیانش را دنبال می‌کند صرفا در دست شاه باقی نمی‌ماند و همسرش‏ فرح نیز بخش اندکی از بازگویی این تاریخ را عهده‌دار می‌شود؛ از روزهای فقر و فلاکت در پاریس تا مبدل شدن به زن اول دربار و شرکت در امور فرهنگی و…

در کنار این روایت اصلی، روایت دیگری وجود دارد که به توصیف خانواده‌ای تهیدست در یکی از روستاهای دامغان می‌پردازد؛ خانواده‌ای کوچک در یک محیط روستایی و به دور از هیاهوی پایتخت و فضای شهری. این روایت که در تضاد با روایت اول قرار دارد تلاش می‌کند فاصله میان دربار پادشاه و مردم جامعه، افزایش نارضایتی و اعتراض و در ادامه انقلاب مردم ایران را به نمایش بگذارد.

 

این اثر که به همت انتشارات سوره مهر به تبع رسیده است هم اکنون در فراکتاب قابل دسترس است. faraketab.ir

 

کتاب «شاه بی شین»

قیمت نسخه مکتوب: 149،000ریال

قیمت هر نسخه الکترونیکی کتاب: 67،000 ریال

خرید نسخه دیجیتالراهنمای فراکتابدانلود نرم افزار فراکتاب

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>