پرخواننده ترین رمان تاریخ ادبیات داستانى جهان - وبلاگ فراکتاب
برباد رفته

پرخواننده ترین رمان تاریخ ادبیات داستانى جهان

“بربادرفته” رمانِ عاشقانه بی‌نظیر که شاهکار مارگارت میچل است. اولین و آخرین رمان او که برای همیشه از محبوب‌ترین کتاب‌های تمام دنیاست.

« برنده جایزه پولیتزر در سال 1937 »

«بربادرفته» را که بسیارى هم طراز رمان «جنگ و صلح» نوشته «لئو تولستوى» دانسته اند به دست انتشارات «مک میلان» به چاپ رسید و با بهاى ۳ دلار روانه بازار شد. رکوردهاى فروش یکى پس از دیگرى شکسته شد و «بربادرفته» عنوان پرفروش ترین کتاب تاریخ تا زمان خود را به دست آورد و کارشناسان ادبى زمان خود از قبیل «جان کرو رنسوم» شاعر و منتقد ادبى مشهور آمریکایى را به تحسین واداشت و در سال ۱۹۳۷ جایزه پولیتزر را براى «مارگارت میچل» به ارمغان آورد. به رغم آنکه «بربادرفته» بر خلاف نامش نویسنده خود را نه تنها بر باد نداد که به اوج شهرت و مکنت رساند اما سماجت رسانه هاى عمومى در پوشش و تعقیب زندگى خصوصى «مچل» عیش او و خانواده اش را منقص کرد.

متعاقب آن فیلمی براساس این کتاب ساخته شد که در سراسر جهان رکورد فروش را برای یک فیلم شکست. فیلم به کارگردانی ویکتور فلمینگ و بازی تحسین بر‌انگیز کلارک گیبل و ویویان لی ساخته شد که جوایز اسکار 1940 را درو کرد و در زمانی که سیاه‌پوستان تنها حق نشستن در ردیف آخر سینما را داشتند هتی مک دانل (بازیگر زن سیاهپوست) برای نقش مکمل زن برنده جایزه اسکار شد که باعث اعتراضات بسیاری در سطح جامعه آمریکا شد. بعدها دو نفر دنباله‌ای برای رمان نوشتند که هیچ‌کدام موفقیت رمان اصلی را نداشت.

«بربادرفته» داستان فراز و نشیب هاى زندگى دختر جوانى به نام «اسکارلت اوهارا» است که…

در خلال جنگ هاى داخلى آمریکا و دوران بازسازى پس از آن اتفاق مى افتد و در طول آن «اسکارلت» ماجراهایى از قبیل دورى از خانواده، جنگ، سه بار ازدواج و در نهایت لذت مادر شدن را تجربه مى کند. این رمان در سال ۱۹۳۹ با هنرنمایى «کلارک گیبل» و «ویوین لى» به تصویر کشیده شد و اتفاقاً از نقاط درخشان عالم سینما به شمار مى رود.

او در اوایل دهه ۳۰ حق فیلمسازى اثر خود را به قیمت ۵۰ هزار دلار به «دیوید اُ سلزینک» واگذار کرد و اندکى بعد ۵۰ هزار دلار دیگر نیز از او دریافت کرد.

حدود 140 شخصیت در رمان، ایفای نقش می کنند. در فصل اول 34 شخصیت توأما وارد رمان می‌شود. پرداختن به تک تک شخصیتها به خوبی صورت گرفته است. نقطه‌ی قوت رمان که در نوع خود بی‌نظیر است، دیالوگ بین شخصیت‌ها است که نشان از طرز تفکر آمریکایی‌ها دارد.

چکیده‌ای از متن:

اسکارلت در یک بعدازظهر آفتابی آوریل سال 1861 در سایه‌‌ی خنک ایوان تارا، مزرعه پدری‌اش، با استوارت و برنت تارلتون نشسته و منظره‌ای بسیار دلنشین خلق کرده بود. او پیراهن جدید ململ با دوازده یارد چین و حلقه‌های موج‌دار سبز گلدار و کفش‌های سبز پاشنه‌کوتاه مراکشی که پدرش به تازگی از آتلانتا برایش آورد را پوشیده بود. پیراهنش، کمر هفده اینچی‌اش را ظریف‌ و باریک نشان می‌داد و بالاتنه‌ی کاملاً تنگ پیراهن، سینه‌های بلوغ یافته شانزده سالگی‌اش را به خوبی نمایان می‌کرد. چین‌های دامنش خیلی دور و برش پخش نبود. موهایش را صاف و مرتب داخل توری پشت سرش بسته و دست‌های ظریف و سفیدش را بی‌حرکت روی پاهایش گذاشته بود که البته همه‌ی این‌ها شخصیت واقعی‌اش را به خوبی نشان نمی‌داد. چشم‌های سبز بی‌قرار، لجباز و سرشار از طراوت زندگی‌اش که با دقت تمام در چهره‌ای ملیح جای….

نسخه دیجیتال این کتاب که به همت نشر پر منتشر و در اختیار عموم است، هم اکنون با نازلترین قیمت در فراکتاب در دسترس شماست.  faraketab.ir

 

 

کتاب « بر باد رفته »

قیمت هر نسخه الکترونیکی کتاب: 100،000 ریال

خرید نسخه دیجیتالراهنمای فراکتابدانلود نرم افزار فراکتاب

 

 

 

 

 

One thought on “پرخواننده ترین رمان تاریخ ادبیات داستانى جهان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>